gwoździarki i narzędzia sztyficarki (9)
Kategorie:

Gdzie i jak zbudować swój domowy warsztat?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Pierwszym krokiem w tworzeniu warsztatu jest określenie swoich potrzeb. Należy ustalić odpowiednią lokalizację warsztatu. Warsztaty mogą znajdować się w dowolnej części domu lub garażu, ale idealnie nadaje się piwnica lub garaż. Powinieneś zaplanować przyszłą rozbudowę przed zaprojektowaniem warsztatu, ponieważ w pewnym momencie w przyszłości przerośniesz swój obecny sklep. Przy projektowaniu warsztatu bierze się pod uwagę wiele czynników. Przechowywanie, oświetlenie, wentylacja, wymagania dotyczące zasilania i redukcja hałasu to ważne kwestie.

Typowy warsztat stolarski wymaga magazynu tarcicy, stołu warsztatowego, magazynu narzędzi, stacjonarnego obszaru maszynowego i obszaru wykańczania. Należy zapewnić wystarczającą przestrzeń do poruszania się między ławą a ścianami oraz zapewnić niezbędny prześwit, aby móc używać długich, szerokich desek i paneli. Będzie tam też miejsce, gdzie znajdą się różne niezbędne narzędzia.

Wydajne odsysanie pyłu jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przy projektowaniu warsztatu. O ile nie używasz tylko narzędzi ręcznych, większość elektronarzędzi i operacji szlifowania z napędem wytwarza duże ilości unoszącego się w powietrzu pyłu, który łatwo jest wdychać. Dodanie zbierania pyłu u źródła wyeliminuje większość pyłu unoszącego się w powietrzu.

Jeśli w tej chwili warsztat nie jest możliwy, doskonale nadaje się małe miejsce do pracy w kącie domu. Minimalne wymagania dotyczące stołu warsztatowego i narzędzi ręcznych to wszystko, czego potrzeba, aby rozpocząć obróbkę drewna. Sztyfciarki pomogą szybciej budować ten warsztat.

Widok typowego warsztatu wraz z rozmieszczeniem stanowisk pracy, stołów warsztatowych i maszyn jest ważny przy określaniu wydajności warsztatu. Po prawej stronie tego zdjęcia widoczny jest również przebłysk rurociągów zbierających pył do stacjonarnej maszyny. Na ostatnim zdjęciu zespół schodów sklepowych oraz ścianka kolankowa oddzielająca schody od części warsztatowej. W projekcie mojego ostatniego warsztatu bardziej opłacalne było posiadanie warsztatu na dwóch poziomach niż na jednym dużym obszarze. Pozwoliłoby to na efektywne wykorzystanie powierzchni zajmowanej przez budynek warsztatu. W związku z tym wymagany był zestaw schodów prowadzących do iz każdego poziomu. Górny poziom służy do pracy z mniejszymi maszynami i narzędziami ręcznymi, natomiast dolny poziom służy do obróbki i składowania tarcicy.

Piła stołowa jest często uważana za podstawę warsztatu stolarskiego, podobnie jak gwoździarki. W konkretnym projekcie sklepu piła stołowa jest umieszczona centralnie, aby była dostępna z każdej strony. Dużymi, długimi deskami i arkuszami można również manewrować, pozostawiając wystarczającą ilość miejsca wokół piły stołowej. Zasada ta dotyczy również innych maszyn stacjonarnych.