tkaniny trudnopalne
Kategorie:

Jak wybrać materiał na odzież?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Jeśli chodzi o projektowanie mody lub nawet tworzenie własnych ubrań, wybrany przez Ciebie materiał może zadecydować o różnicy między ubraniem, które wygląda niesamowicie, a ubraniem, które wygląda jak coś kupionego w centrum handlowym lub w sklepie przy głównej ulicy.

Wiele razy ludzie są rozczarowani swoimi projektami; nie dlatego, że są źle dopasowane lub że wzór im nie odpowiada, ale dlatego, że wybrany przez nich materiał nie był odpowiedni.

Tkaniny trudnopalne

Sprowadza się to do niezrozumienia różnych rodzajów tkanin, włókien, z których są wykonane, budowy rodzaju tkaniny, a nawet tego, w jaki sposób wzór druku lub kolor tkaniny mogą mieć wpływ na projekt. Istnieją nawet inne rodzaje specjalistycznych materiałów jak tkaniny trudnopalne.

Dlatego dzisiaj chcę omówić wszystkie powyższe w pomocny sposób, abyś mógł czuć się pewniej przy wyborze odpowiedniego materiału do swojego następnego projektu, niezależnie od tego, czy jest to ubranie, które planujesz uszyć dla siebie, czy kolekcja, którą chcesz zaprojektować.

Skoro tu jesteś, to ja też muszę się z Tobą podzielić Creative Fashion Skills – moim nowym członkostwem! – będzie świetnym miejscem, aby dowiedzieć się więcej o tkaninach do Twoich projektów, więc zajrzyj tam, jeśli jest to coś, z czym masz trudności.

wybór materiału na odzież może być trudny dla początkujących w szyciu, ale ten przewodnik przeprowadzi Cię przez kwestie, które musisz wziąć pod uwagę, abyś także i Ty wiedział, jak wybrać materiał na odzież z pewnością

1. Rodzaj tkaniny

Nie trzeba dodawać, że kluczowym czynnikiem przy wyborze materiału na odzież jest jego rodzaj. Mam już obszerny artykuł na temat różnych rodzajów tkanin, więc je podsumuję tutaj. Tkaniny dzielą się na:

Tkaniny: przędze wątku są przeplatane z przędzą osnowy, tworząc tkaninę

Dziane: jedna ciągła przędza jest dziana w celu utworzenia dzianiny

Bez ziaren: materiały takie jak filc i skóra są uważane za nieziarniste, ponieważ nie mają widocznej linii słojów widocznej na tkaninach i dzianinach

Ale można je również sklasyfikować na podstawie zawartości błonnika:

  • Naturalny
  • Stworzone przez człowieka
  • Syntetyczny

Możesz dowiedzieć się więcej o różnicach między włóknami naturalnymi i syntetycznymi.

tkaniny trudnopalne

Jeśli chodzi o szycie ubrań z tkanin, jeśli pracujesz z dostępnymi na rynku wzorami szycia, w broszurze z wzorami otrzymasz sugestie dotyczące materiałów, z którymi możesz pracować. Jeśli jednak tworzysz własne wzory, decyzja należy do Ciebie.

Aby pomóc Ci wybrać odpowiedni materiał, przyjrzymy się innym kluczowym czynnikom, które powinny być dla Ciebie najważniejsze przy wyborze rodzaju tkanin w hurtowni tkanin trudnopalnych do projektów odzieżowych!

2. Rodzaj odzieży

Ubrania w jaskrawych kolorach wiszące na drążku.

Rodzaj odzieży, którą planujesz uszyć, jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego rodzaju tkaniny!

Niektóre rodzaje odzieży nadają się tylko do dzianin:

Legginsy były zawsze budowane wyłącznie z dzianiny, ponieważ potrzebujemy negatywnej swobody, aby ich bardzo ścisłe dopasowanie obejmowało ciało.

Kostiumy kąpielowe i bikini – które również dobrze dopasowują się do sylwetki – powinny być wykonane z rozciągliwego w czterech kierunkach materiału, aby mieć pewność, że gdy zostaną mokre, nie „zsuwają się” z ciała pod spodem.

Hurtownia tkanin trudnopalnych

Podczas gdy inne rodzaje odzieży wyglądają najlepiej w tkaninach:

Kurtki dżinsowe wyglądają najlepiej, gdy są uszyte ze 100% tkaniny dżinsowej o średniej lub dużej gramaturze. Tak, możesz zrobić kurtkę w stylu „denim” z dowolnego rodzaju materiału, w tym dzianiny, a nawet skóry, ale ten kultowy rodzaj odzieży naprawdę prezentuje się najlepiej, gdy jest wykonany z dobrego, w 100% dżinsu!

Nie oznacza to, że musisz przestrzegać „zasad dotyczących tkanin”, ale istotne jest, abyś przed ich złamaniem przynajmniej je zrozumiał.

Jest wielu projektantów, którzy odnieśli wielki sukces, sprzeciwiając się temu, co jest postrzegane jako „właściwy” wybór materiału, a ja należę do tych, którzy wolą robić swoje, niż trzymać się konwencji.

Do jednej kolekcji wykorzystałam organzy i jedwabne wstążki przeznaczone do dekoracji wnętrz i skonstruowałam z nich własny, niepowtarzalny materiał, z którego następnie uszyłam spodenki.

Czy jest to opłacalne dla wszystkich? Oczywiście nie. Ale jeśli planujesz zrobić tylko jedną część garderoby dla siebie, korzystając z metody konstruowania tekstyliów, lub nawet na małą skalę w przypadku elementów wykonanych na zamówienie, jest to świetny sposób na stworzenie ubrania, które z pewnością będzie bardziej wyjątkowe niż to, co można znaleźć w Twoim standardowym sklepie z modą.