szamba betonowe z betonu (2)
Kategorie:

Kryteria doboru odpowiedniego szamba

Szambo betonowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań odprowadzania ścieków z domu, w którym nie ma podłączenia do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Betonowe szamba są pod wieloma względami lepszym wyborem niż plastikowe. Przede wszystkim są tańsze i dużo cięższe. Dzięki temu betonowy zbiornik dobrze osadzony jest w podłożu i jest bardzo stabilny. Co należy wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujemy się na szambo betonowe lub szambo?

Wielkość zbiornika na odpady

Zbiorniki betonowe są dostępne w różnych rozmiarach. Jak wybrać właściwy?

  • jedna osoba jest w stanie wyprodukować około 100-200 litrów odpadów dziennie
  • studzienka jest zwykle opróżniana co 14 dni
  • w ciągu dwóch tygodni czteroosobowa rodzina wytworzy około 5 000-11 000 litrów ścieków.

Przy wyborze zbiornika warto wybrać nieco większą niż maksymalna pojemność, co w tym przypadku oznacza zakup zbiornika o pojemności 12 m3 . Oczywiście chcesz mieć rezerwę i nie mieć do czynienia z przepełnionym szambo, jeśli na przykład odwiedzą cię znajomi na tydzień.

Jeśli szambo nie jest kupowane do zwykłego domu jednorodzinnego, ale np . do domku letniskowego lub domku letniskowego , do którego jeździmy tylko latem w weekendy, to oczywiście wystarczy wybrać znacznie mniejszy zbiornik o pojemności np. 4 do 5 m3 .

W przypadku domu jednorodzinnego warto rozważyć zakup szamba dwukomorowego , który pełni funkcję mini oczyszczalni ścieków.

Jeśli szukasz rozwiązania dla budynku przemysłowego lub rolniczego, jesteśmy gotowi zaproponować rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy jest to zbiornik mocznika, zbiornik przeciwpożarowy, czy złożony wielokomorowy system kanalizacyjny.

Dlaczego warto kupić szambo dwukomorowe?

Jak właściwie działa takie dwukomorowe szambo? Mówiąc najprościej, oddziela płynne i stałe ścieki . Część ścieków po zastosowaniu odpowiednich preparatów zamienia się w wodę, którą można odprowadzić do gruntu lub do cieku wodnego. Dwukomorowe szamba są zatem również uważane za ekologiczne.

Kiedy warto kupić szambo dwukomorowe? Na przykład, gdy chcemy zwiększyć pojemność zbiornika na nieczystości. Przy dużej produkcji ścieków część odpadów jest zawsze usuwana poprzez rozkład biologiczny. Przekłada się to na koszty lub oszczędności. Zarówno na wodę i ścieki, jak i na mniejszą częstotliwość wywozu szamba. Dlatego szambo dwukomorowe jest zawsze lepszym wyborem dla całorocznych budynków, które nie mają podłączenia do sieci kanalizacyjnej.