propolis i kit pszczeli (1)
Kategorie:

Co to jest propolis i kit pszczeli?

Propolis (powszechnie wymawiany jako pro-poe-liss) jest „klejem pszczelim” i jest zmorą pszczelarzy, ponieważ często powoduje bóle głowy podczas sprawdzania uli i manipulowania nimi. W upalne lato jest lepki i trudny do usunięcia z ubrań, rękawic i narzędzi. W chłodniejsze dni twardnieje i łatwo pęka podczas manipulacji, co może wzmocnić zachowanie obronne ula.

Sprawdź nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, dlaczego ludzie mogą używać propolisu, klikając tutaj

Propolis zaczyna się jako zebrany materiał, taki jak nektar i pyłek. Generalnie najlepszym źródłem są żywiczne rośliny produkujące soki, takie jak topola, buk, brzoza, dąb i sosna. Propolis jest konkretnie mieszaniną pyłku i wosku pszczelego, śliny pszczelej i tych żywic, które zawierają terpeny i olejki lotne. Te ostatnie nadają produktowi pachnący zapach. Jednak to składniki aktywne farmakologicznie przyciągnęły najwięcej uwagi jako przydatne w zdrowiu człowieka. Należą do nich flawonoidy, fenole i aromaty. Te pierwsze są uważane za korzystne w wymiataniu wolnych rodników.

„Typowy” propolis z północnej strefy umiarkowanej zawiera około 50 składników, głównie żywice i balsamy roślinne (50%), woski (30%), olejki eteryczne (10%) i pyłki (5%). Propolis zawiera również trwałe akarycydy lipofilowe, naturalny pestycyd, który powstrzymuje inwazję roztoczy.

Pszczoły uszczelniają pęknięcia lub szczeliny w ciele kolonii propolisem, aby chronić kolonię przed czynnikami, takimi jak deszcz i mroźne zimowe przeciągi. Kit pszczeli jest także produktem pochodzenia od pszczół.

Funkcje propolisu mogą obejmować: 

Wzmocnij stabilność strukturalną i zmniejsz wibracje

  1. Zapewnij lepszą izolację termiczną  ula i zmniejsz straty wody
  2. Zapewnia ochronę przed patogenami poprzez właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne
  3. Spraw, aby ul był bardziej obronny przed pasożytami i drapieżnikami, zwężając istniejące wejście (w dzikich koloniach) do jednego „punktu przewężenia”
  4. Złagodzić gnicie w ulu. Pszczoły zwykle wynoszą odpady z ula i poza nim. Jeśli jednak mały drapieżnik żywiący się owadami, na przykład żaba drzewna, jaszczurka lub mysz, przedostanie się do ula i zostanie ukąszony na śmierć, pszczoły mogą nie być w stanie przenieść go przez wejście do ula. W takim przypadku próbowaliby zamiast tego zapieczętować zwłoki w propolisie, zasadniczo mumifikując je, a także czyniąc je bezwonnymi i nieszkodliwymi.

(Ten ostatni punkt dotyczy starożytnych Egipcjan, którzy przyjęli propolis w swoich technikach mumifikacji!)

Tak więc propolis ma długą historię w zapisanej ludzkiej cywilizacji, od czasów rzymskiego Pliniusza i Arystotelesa Greka. Jest stosowany w leczeniu wielu dolegliwości, w tym przeziębienia, bólu gardła, problemów skórnych, wrzodów żołądka, oparzeń, hemoroidów, chorób dziąseł i ran.

W świecie współczesnej medycyny, choć ogólnie nie aprobowana przez wielu lekarzy, korzyści płynące z terapii propolisem są trudne do zignorowania. Był obserwowany i stosowany przez praktyków w całej historii i nadal jest badany (a te badania są recenzowane), gdy szukamy odkrycia skuteczności historycznych metod leczenia.

Jako pszczelarz ten materiał jest inwazyjny, ponieważ plami i przykleja się do wszystkiego, co posiadam. Od pszczół po kierownice, podąża za mną jak tandetna klątwa. Jednak jest to przydatne i zawsze znajdziesz je w mojej szafce łazienkowej na wypadek pojawienia się opryszczki. Użyłem go do leczenia łupieżu z pewnymi pozytywnymi rezultatami, ale utrzymywałem krótkie włosy i łatwe do opanowania poprawki, które też są dobre.