iluzjonista-na-wesele-2536580
Kategorie:

Jak magicy oszukują twój mózg?

Avatar
Opublikowane przez Kriskon

Czy czasami zastanawiasz się, jak iluzjonista na wesele może sprawić, że piłka zniknie tuż przed twoimi oczami, kiedy pstryka palcami. Rozumiesz, jak zachowują się przedmioty i wiesz z doświadczenia, że ​​przedmioty nie mogą po prostu rozpłynąć się w powietrzu, a jednak właśnie tego doświadczasz.

Cóż, na początek warto powiedzieć, że żadne zasady fizyki nie zostały złamane.

Podczas gdy niektórzy magowie chcieliby, abyś myślał, że mają rzeczywiste magiczne nadprzyrodzone zdolności, ostateczny klucz do magii tkwi w inteligentnych strategiach psychologicznych, które wykorzystują ograniczenia w sposobie działania naszych umysłów. Wiele technik, których używają magowie, jest wysoce nielogicznych, dlatego możemy odczuwać mistyczny cud niemożliwego.

Magowie są również mistrzami w manipulowaniu subtelnościami ludzkiej percepcji, uwagi i świadomości, dlatego mój dobry przyjaciel często mówi:

„Nawet jeśli znasz sekrety, i tak cię oszukamy!”

Warto również zauważyć, że magia jest jedną z najstarszych form sztuki, a magowie wprawiają publiczność w zakłopotanie i ekscytację, wykonując niemożliwe iluzje, odkąd zaczęto pisać. Podczas gdy większość ich sztuczek jest utrzymywana w tajemnicy, naukowcy zaczęli badać magię, aby uzyskać wgląd w to, jak i dlaczego nasze umysły są tak łatwo oszukiwane. W tym artykule przyjrzymy się tylko kilku z tych technik.

MAGICZNE TECHNIKI OSZUKANIA MÓZGU

ILUZJE WIZUALNE

Zacznijmy od podstaw. Nasz najbardziej zaufany zmysł, wizja, kształtuje wiele naszych pomysłów i działań. Rzeczywiście, wizja jest tak ważna, że ​​czasami mówimy takie rzeczy jak: „Nie uwierzę, dopóki tego nie zobaczę”. Okazuje się jednak, że nasze wrażenia wizualne są znacznie mniej niezawodne, niż nam się wydaje. Zmiana doświadczenia percepcyjnego jest dość prosta. Na przykład w iluzji pokazanej poniżej górna linia wydaje się krótsza niż dolna, mimo że są dokładnie tej samej długości.

ZMIEŃ ŚLEPĘ

Ślepota na zmiany to kolejna koncepcja, której magowie używają do tworzenia swojej magii. Chodzi o to, że niektóre rzeczy, które mogą wydawać się oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka, nie są zauważane, jeśli między scenami jest krótka przerwa. Obejrzyj poniższy film, aby zobaczyć doskonały przykład zastosowania tej techniki.

PRZEWIDUJĄC PRZYSZŁOŚĆ

Często jesteśmy zaskoczeni tym, jak iluzjonista nas oszukuje, ale okazuje się, że cała nasza wizja jest iluzją. Niezależnie od tego, czy spacerujemy ulicą, czy próbujemy wymyślić najnowszą sztuczkę karcianą, z natury wierzymy, że nasze oczy po prostu rejestrują dokładne reprezentacje otoczenia. Jednak nasze wrażenia wizualne są wytworem skomplikowanych procesów neuronowych, które tworzą wykształcone domysły na temat tego, jak działa świat i co może się wydarzyć dalej. I, jak w przypadku wszystkich prognoz, rzadko są one całkowicie dokładne. Prowadzi to do błędów, które magowie nauczyli się opanowywać i wykorzystywać.

ZŁY KIERUNEK

To faktycznie trochę błędne myślenie. Jeśli się nad tym zastanowić, magia dzieje się tylko wtedy, gdy na końcu można powiedzieć, że nie odwróciłam wzroku. Jeśli iluzjonista Warszawa po prostu sprawił, że odwróciłeś wzrok, machając rękami lub organizując upuszczenie stosu talerzy po drugiej stronie pokoju, powiedziałbyś, że stało się coś niejasnego. Kiedy magowie mówią o błędnym kierunku, tak naprawdę mamy na myśli kierunek. Upewnij się, że patrzysz przez cały czas, aby mieć pewność, że wszystko widziałeś. To nie tylko ma magiczny sens, ale także pomaga poprawić wrażenia z rozrywki.

SZYBKIE RĘCE

Być może słyszałeś o sztuczkach. Jest to najczęściej używane w magii bliskiej, gdzie mag bardzo szybko przesuwa karty, monety lub inne małe przedmioty. Czasami tak szybko, że ludzkie oko nie jest w stanie tego dostrzec. Pamiętaj, co pisałem wcześniej o granicach naszej wizji. Być może słyszałeś o wyrażeniu „ręka jest szybsza niż oko”. Tylko bądź ostrożny, ponieważ wszyscy profesjonalni magicy są dobrzy w posługiwaniu się rekwizytami, ponieważ robią to cały czas. Nie musi to oznaczać, że używają sztuczek.